2022 Photo Contest

Winning Entries:

Category: COMMUNITY

First Prize:  Hugh Brown, “Lunch at the Shop”

Second Prize: Vinny Vigorita – Tommy Vigorita’s Memorial, “Paddle Out”

Third Prize: Claudia Boyle, “Chasing Seagulls”

 

Category: LANDMARKS

First Prize: Jane Fleetwood, “Spring Forth”

Second Prize: Pamela Keen, “Mako Lane”

Third Prize: Dainis Saulitis, "Community Boat Shop"

 

Category: NATURE

First prize: Karen E. Blakeley, “Reflections”

Second Prize: Min Hefner, “Fresh Pond”

Third Prize: Erika Shank, “Memorial Mile of Trees”

Category: WATER

First Prize: Blake Fleetwood, “One of the Oldest Professions”

Second Prize: Tina Piette,  “Place of Good Water”

Third Prize: Mary Garthwaite, “Napeague Dawn”

CATEGORY: COMMUNITY
Second Prize: Vinny Vigorita – Tommy Vigorita’s Memorial, “Paddle Out”

 

First Prize:  Hugh Brown, “Lunch at the Shop”

First Prize:  Hugh Brown, “Lunch at the Shop”

Second Prize:  Vinny Vigorita – Tommy Vigorita’s Memorial, “Paddle Out”

Second Prize:  Vinny Vigorita – Tommy Vigorita’s Memorial, “Paddle Out”

Third Prize: Claudia Boyle, “Chasing Seagulls”

Third Prize: Claudia Boyle, “Chasing Seagulls”

CATEGORY: LANDMARKS
First Prize: Jane Fleetwood, “Spring Forth”
Second Prize: Pamela Keen, “Mako Lane”

First Prize: Jane Fleetwood, “Spring Forth”

Second Prize: Pamela Keen, “Mako Lane”

Third Prize: Dainis Saulitis, "Community Boat Shop"

Third Prize: Dainis Saulitis, "Community Boat Shop"

CATEGORY: NATURE
First prize: Karen E. Blakeley, “Reflections”

First prize: Karen E. Blakeley, “Reflections”

Second Prize Min Hefner, “Fresh Pond”

Second Prize: Min Hefner, “Fresh Pond”

Third Prize Erika Shank, “Memorial Mile of Trees”

Third Prize: Erika Shank, “Memorial Mile of Trees”

CATEGORY: WATER
First Prize: Blake Fleetwood, “One of the Oldest Professions”

First Prize: Blake Fleetwood, “One of the Oldest Professions”

IMG_9795.jpg

Second Prize: Tina Piette, “Place of Good Water”

Third Prize: Mary Garthwaite, “Napeague Dawn”

Third Prize: Mary Garthwaite, “Napeague Dawn”

Amagansett Village Improvement Society

Directors:

Co-President

Victor A. Gelb

Co-President

Joan Tulp

Vice Presidents

Patty Cinque

Suzzanne Whitmore

Treasurers

Eileen O'Reilly

Recording Secretary

Alison Fantini

Corresponding Secretary

Marguerite Gualtieri

Barbara Borg

Michael Cinque

Mary Fallon

Natalie Garg

Cam Gelb

Sue Jaxheimer

Kathy Mullen

Cathy Peacock

Kim Slater

Shari Thompson

 
 
 
 
camera w white.png